Sposób na pleśń i grzyby

Sposób na pleśń i grzyby
Opublikowany: środa, 23 sierpnia 2017 // Wyświetlony: 33

Wilgoć najczęściej z murów o uszkodzonej elewacji lub zła cyrkulacja powietrza to główne przyczyny powstania pleśni. Pleśń potrzebuje wody, ciepła i pożywienia, aby się rozwijać, zaś mokre drewno, płyta gipsowo-kartonowa, tkaniny, czy też plastik dostarczają jej niezbędnych składników odżywczych. Pleśń rozwija się najlepiej w temperaturze od około 4 do 54°C. Co gorsze ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie (alergia, astma, bóle mięśni, infekcje górnych dróg oddechowych, itd.). Jest wiele metod walki z tym zjawiskiem.

Po pierwsze należy zbadać ścinane: ściany zewnętrzne trzeba odpowiednio ocieplić, wietrzyć często pomieszczenia i usprawnić system wentylacji (na przykład zamontować nawiewniki okienne), osuszyć ścianę za pomocą używając elektryczny osuszacz powietrza, etc. Teraz możemy zabrać się za usuwanie wykwitów. Najpierw szorujemy zakażone miejsce mokrą szczotką ze sztywnym włosiem, następnie po wyczyszczeniu ściany używamy środków grzybobójczych.

Jeśli nam się udało można pomalować oczyszczoną powierzchnie. Może się zdarzyć, iż naruszona jest konstrukcja ściany. W tym przypadku trzeba skuć tynk oczyścić miejsce szczotką drucianą i zastosować preparaty przeciw pleśni. W pomieszczeniu z tapeta najpierw szukamy miejsc w których tapeta odchodzi od ściany. Zrywaj tapetę fragment po fragmencie, aż odsłonimy cały zapleśniały obszar. Wówczas pozostaje mechaniczne usunięcie pleśni z tynku i pomalowanie tego miejsca preparatem grzybobójczym.

Na koniec naprawiamy ścianę, malujemy lub kładziemy nową tapetę. Trzeba pamiętać by zachować ostrożność przy stosowaniu środków chemicznych. Większość zawiera wybielacze, środki powierzchniowo czynne oraz zapachowe. Jak również środki toksyczne, łatwo palne czy wchodzące w reakcje z innymi komponentami płynu. Rozwiązaniem mogą być tzw. domowe metody (olej z drzewa herbacianego, ocet) ale są one bardziej czasochłonne i mniej skuteczne.

wstecz

Podobne artykuły:

  • Drzwi antywłamaniowe

    Drzwi antywłamaniowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu rodzin, szczególnie dla tych, którzy posiadają dużo wartościowych rzeczy w swoich domach i mieszkaniach. Każdy z nas przecież chce chronić przed niepożądanymi osobami swoje rz...

Newsletter